Telemecanique Sensors XENL1121, yaylı dönüş kontak bloğu - 1NK - arka kutu montajı - 1
Telemecanique Sensors
Telemecanique Sensors XENL1121, yaylı dönüş kontak bloğu - 1NK - arka kutu montajı
Ürün Kodu: XENL1121 NK
2.434,02 TL
Adet
KoleksiyonFiyat Alarmı
Main
Range of productHarmony XAL
Product or component typeContact block
Device short nameXENL
Mounting of blockRear mounting
Sale per indivisible quantity10
Contacts type and composition1 NC
Complementary
Assembly styleFor customer assembly
Net weight0.013 kg
Contact operationSlow-break
Positive openingWith conforming to IEC 60947-5-1 section 3
Operating force0.8 N NC changing electrical state
Connections - terminalsScrew clamp terminals, <= 2 x 1.5 mm² without cable end
Screw clamp terminals, >= 1 x 0.22 mm² with cable end
Short-circuit protection10 A cartridge fuse type gL conforming to IEC 60269-1
10 A cartridge fuse type gL conforming to VDE 0660-200
[Ui] rated insulation voltage500 V (pollution degree 3) conforming to IEC 60947-1
600 V conforming to UL 508
600 V conforming to CSA C22.2 No 14
[Uimp] rated impulse withstand voltage6 kV conforming to IEC 60947-1
[Ie] rated operational current3 A at 240 V, AC-15, A600
0.27 A at 250 V, DC-13, Q600 conforming to IEC 60947-5-1 appendix A
Electrical durability1000000 cycles, DC-13 at 120 V, operating rate <3600 cyc/h, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C
1000000 cycles, DC-13 at 24 V, operating rate <3600 cyc/h, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C
1000000 cycles, DC-13 at 48 V, operating rate <3600 cyc/h, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C
Electrical reliabilityΛ < 10exp(-6)
Λ < 10exp(-8)
Environment
Protective treatmentTC
TH
Ambient air temperature for storage-40…70 °C
Ambient air temperature for operation-25…70 °C
Electrical shock protection classClass II conforming to IEC 60536
Class II conforming to NF C 20-010
IP degree of protectionIP65 conforming to IEC 60529
IP657 conforming to NF C 20-010
StandardsIEC 60337-1
VDE 0660-200
EN/IEC 60947-1
NF C 63-140
Vibration resistance15 gn (f= 40…500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6