Schneider Electric ATS480D32Y, Soft starter, Altistart 480, 32A, 208 to 690V AC, control supply 110 to 230V AC
Ürün Kodu: ATS480D32Y
84.746,69 TL
32.571,32 TL
%62
Daha Fazla Yumuşak Yolvericiler
Adet
KoleksiyonFiyat Alarmı
| Range of Product | Altivar Soft Starter ATS480 |
|---|---|
| Product or Component Type | Soft starter |
| product destination | Asynchronous motors |
| Product Specific Application | Process and infrastructures |
| Device short name | ATS480 |
| Phase | 3 phase |
| Utilisation category | AC-3A AC-53A |
| Ue power supply voltage | 208...690 V - 15...10 % |
| power supply frequency | 50...60 Hz - 20...20 % |
| [Ie] rated operational current | Normal duty 32.0 A 104.0000000000 °F (40 °C)) |
| rated current in heavy duty | 22.0 A at 104.0000000000 °F (40 °C) heavy duty |
| Torque control | True |
| IP Degree of Protection | IP20 |
| Motor power kW | 7.5 kW 230 V in the motor supply line normal duty 5.5 kW 230 V in the motor supply line heavy duty 15.0 kW 400 V in the motor supply line normal duty 11.0 kW 400 V in the motor supply line heavy duty 15.0 kW 440 V in the motor supply line normal duty 11.0 kW 440 V in the motor supply line heavy duty 18.5 kW 500 V in the motor supply line normal duty 11.0 kW 500 V in the motor supply line heavy duty 18.5 kW 525 V in the motor supply line normal duty 11.0 kW 525 V in the motor supply line heavy duty 22.0 kW 660 V in the motor supply line normal duty 15.0 kW 660 V in the motor supply line heavy duty 22.0 kW 690 V in the motor supply line normal duty 18.5 kW 690 V in the motor supply line heavy duty 15.0 kW 230 V to the motor delta terminals normal duty 9.0 kW 230 V to the motor delta terminals heavy duty 22.0 kW 400 V to the motor delta terminals normal duty 18.5 kW 400 V to the motor delta terminals heavy duty |
| Maximum Horse Power Rating | 7.5 hp 208 V normal duty 5.0 hp 208 V heavy duty 10.0 hp 230 V normal duty 7.5 hp 230 V heavy duty 20.0 hp 460 V normal duty 15.0 hp 460 V heavy duty 25.0 hp 575 V normal duty 20.0 hp 575 V heavy duty |
| Device connection | In the motor supply line To the motor delta terminals |
|---|---|
| [Us] control circuit voltage | 110...250 V AC 50/60 Hz - 15...10 % |
| Apparent power | 0.09 kVA |
| Integrated motor overload protection | True |
| motor thermal protection class | Class 10E |
| current limiting %In (5 x Ie maximum) | 150…700 % |
| [In] Rated current pwr loss specifctn | 32.0 A |
| Power loss static current independent | 25.0 W |
| Power loss per device current dependent | 84.0 W |
| Standards | IEC 60947-4-2 UL 60947-4-2 IEC 60664-1 |
| Product Certifications | CE cULus CCC UKCA RCM EAC DNV ABS BV CCS |
| Marking | CE CCC UKCA EAC RCM CULus |
| [Uc] control circuit voltage | 24 V DC |
| Discrete input number | 4 |
| Discrete input type | STOP) logic inputs, 3500 Ohm RUN) logic inputs, 3500 Ohm DI3) programmable as logic input, 3500 Ohm DI4) programmable as logic input, 3500 Ohm |
| Discrete input logic | Programmable digital input < 5 V |
| Relay output number | 3 |
| Minimum switching current | 100 mA 12 V DC relay outputs |
| Maximum switching current | Relay outputs 2 A 250 V AC Relay outputs 2 A 30 V DC |
| Discrete output number | 2 |
| Discrete output type | DQ1) programmable digital output <= 30 V DQ2) programmable digital output <= 30 V |
| Output compatibility | Open collector level 1 PLC IEC 65A-68 |
| Analogue input number | 1 |
| Analogue output number | 1 |
| Analogue output type | Current output AQ1 0...20 mA or 0...10 V 500 Ohm |
| Communication Port Protocol | Modbus serial |
| Connector Type | 1 RJ45 |
| Communication data link | Serial |
| Physical interface | 2-wire RS 485 |
| Transmission Rate | 1200...256000 bit/s |
| Transmission frame | RTU |
| Data format | 8 bits, configurable odd, even or no parity |
| Type of polarization | No impedance Modbus serial |
| Number of addresses | 0…227 Modbus serial |
| Method of access | Slave Modbus serial |
| Display screen available | True |
| Operating position | Vertical +/- 10 degree |
| Height | 10.8 in (275.0 mm) |
| Width | 6.3 in (160.0 mm) |
| Depth | 8.0 in (203.0 mm) |
| Net Weight | 10.8 lb(US) (4.9 kg) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pollution degree | Level 3 | |||||||
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 6 kV | |||||||
| [Ui] Rated Insulation Voltage | 690 V | |||||||
| Relative humidity | 0…95 % without condensation or dripping water IEC 60068-2-3 | |||||||
| Ambient Air Temperature for Storage | -13.0000000000…158.0000000000 °F (-25…70 °C) | |||||||
| Maximum deflection under vibratory load (during operation) | 1.5 mm at 2...13 Hz | |||||||
| Maximum deflection under vibratory load (during storage) | 1.75 mm at 2...9 Hz | |||||||
| Maximum deflection under vibratory load (during transport) | 1.75 mm at 2...9 Hz | |||||||