Schneider Electric ATV610D45N4, variable speed drive, Easy Altivar 610, 45kW, 60hp, 380 to 460V, IP20
Ürün Kodu: ATV610D45N4
349.388,66 TL
145.445,13 TL
KoleksiyonFiyat Alarmı
| Range of product | Easy Altivar 610 |
|---|---|
| product or component type | Variable speed drive |
| Product specific application | Fan, pump, compressor, conveyor |
| Device short name | ATV610 |
| variant | Standard version |
| product destination | Asynchronous motors Synchronous motors |
| Mounting mode | Cabinet mount |
| EMC filter | Integrated conforming to IEC 61800-3 category C3 with 50 m |
| IP degree of protection | IP20 |
| Type of cooling | Forced convection |
| Supply frequency | 50...60 Hz +/-5 % |
| Network number of phases | 3 phases |
| [Us] rated supply voltage | 380...460 V - 15...10 % |
| Motor power kW | 45 kW for normal duty 37 kW for heavy duty |
| Motor power hp | 60 hp for normal duty 50 hp for heavy duty |
| Line current | 92.9 A at 380 V (normal duty) 82.7 A at 460 V (normal duty) 80.5 A at 380 V (heavy duty) 69.6 A at 460 V (heavy duty) |
| Prospective line Isc | 22 kA |
| Apparent power | 65.9 kVA at 460 V (normal duty) 55.4 kVA at 460 V (heavy duty) |
| Continuous output current | 88 A at 4 kHz for normal duty 75 A at 4 kHz for heavy duty |
| Maximum transient current | 97 A during 60 s (normal duty) 112 A during 60 s (heavy duty) |
| Output frequency | 0.1…500 Hz |
| Nominal switching frequency | 4 kHz |
| Switching frequency | 2...12 kHz adjustable |
| number of preset speeds | 16 preset speeds |
| Communication port protocol | Modbus serial |
| Output voltage | <= power supply voltage |
|---|---|
| Braking to standstill | By DC injection |
| Frequency resolution | Display unit: 0.1 Hz Analog input: 0.012/50 Hz |
| Electrical connection | Control, screw terminal: 0.5...1.5 mm² Line side, screw terminal: 35...50 mm² Motor, screw terminal: 50 mm² |
| Connector type | 1 RJ45 (on the remote graphic terminal) for Modbus serial |
| Physical interface | 2-wire RS 485 for Modbus serial |
| Transmission frame | RTU for Modbus serial |
| Transmission rate | 4.8, 9.6, 19.2, 38.4 kbit/s for Modbus serial |
| Type of polarization | No impedance for Modbus serial |
| Number of addresses | 1…247 for Modbus serial |
| Method of access | Slave |
| Supply | External supply for digital inputs: 24 V DC (19…30 V), <1.25 mA, protection type: overload and short-circuit protection Internal supply for reference potentiometer (1 to 10 kOhm): 10.5 V DC +/- 5 %, <10 mA, protection type: overload and short-circuit protection |
| Width | 226 mm |
| Height | 613 mm 706 mm with EMC plate |
| Depth | 271 mm |
| net weight | 25.5 kg |
| analogue input number | 3 |
| Analogue input type | AI1, AI2, AI3 software-configurable voltage: 0...10 V DC, impedance: 30 kOhm, resolution 12 bits AI1, AI2, AI3 software-configurable current: 0...20 mA, impedance: 250 Ohm, resolution 12 bits AI2, AI3 software-configurable temperature probe or water level sensor |
| Discrete input number | 6 |
| Discrete input type | DI1...DI6 programmable as logic input, 24 V DC (<= 30 V), impedance: 3.5 kOhm DI5, DI6 programmable as pulse input: 0…30 kHz, 24 V DC (<= 30 V) |
| Input compatibility | DI1...DI6: logic input level 1 PLC conforming to IEC 61131-2 DI5, DI6: pulse input level 1 PLC conforming to IEC 65A-68 |
| Discrete input logic | Positive logic (source): DI1...DI6 configurable logic input, < 5 V (state 0), > 11 V (state 1) Negative logic (sink): DI1...DI6 configurable logic input, > 16 V (state 0), < 10 V (state 1) Positive logic (source): DI5, DI6 configurable pulse input, < 0.6 V (state 0), > 2.5 V (state 1) |
| analogue output number | 2 |
| Analogue output type | Software-configurable current AQ1, AQ2: 0...20 mA, resolution 10 bits Software-configurable voltage AQ1, AQ2: 0...10 V DC impedance 470 Ohm, resolution 10 bits |
| Relay output number | 3 |
| Refresh time | Relay output (R1, R2, R3): 5 ms (+/- 0.5 ms) |
| Minimum switching current | Relay output R1, R2, R3: 5 mA at 24 V DC |
| Maximum switching current | Relay output R1, R2, R3 on resistive load, cos phi = 1: 3 A at 250 V AC Relay output R1, R2, R3 on resistive load, cos phi = 1: 3 A at 30 V DC Relay output R1, R2, R3 on inductive load, cos phi = 0.4 and L/R = 7 ms: 2 A at 250 V AC Relay output R1, R2, R3 on inductive load, cos phi = 0.4 and L/R = 7 ms: 2 A at 30 V DC |
| Isolation | Between power and control terminals |
| Insulation resistance | > 1 MOhm 500 V DC for 1 minute to earth |
| Noise level | 75 dB conforming to 86/188/EEC | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power dissipation in W | 1000 W(forced convection) at 380 V, switching frequency 4 kHz 121 W(natural convection) at 380 V, switching frequency 4 kHz | ||||||||
| Volume of cooling air | 240 m3/h | ||||||||
| Operating position | Vertical +/- 10 degree | ||||||||
| Pollution degree | 2 conforming to IEC 61800-5-1 | ||||||||
| Vibration resistance | 1.5 mm peak to peak (f= 2…13 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 1 gn (f= 13…200 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 | ||||||||