x
Sıralama seçin
Toplam 2 ürün görüntüleniyor.

İp Şalter Nedir?

İp şalterler ağır sanayi şartlarına %100 uyum sağlayacak şekilde üretilmekte ve alüminyumdan yapılmış mahfazalardan oluşmaktadır. İp şalterlerin uzun yıllar boyunca güvenilir bir şekilde kullanılması mümkündür.

İp şalterler maksimum 2x50 metre uzunluğundaki bir çelik halata monte edilmekte ve böylelikle çift taraflı kullanım imkânı sağlamaktadır. İplerden birini çekmek, hareket olan yönden bağımsız bir şekilde ani hareket mekanizması irtibatları aracılığıyla sistemi harekete geçirmektedir.

İp şalter sisteminde anahtarın çalışmaya başlamasıyla birlikte mandal otomatik olarak tetiklenmektedir. Sistemin çekiş yönü mandallı kollu anahtar yönüne göre belirlenmekte ve irtibatların direkt açılış sistemi, her koşulda NC irtibatlarına açık konum hizasında kuvvet uygulamaktadır.

İp şalterlere yaklaşık 4’e kadar micro switch bağlantısı yapılabilmektedir. İpli şalter acil durdurma anahtarları, konveyor banda paralel olarak monte edilmiş çelik halatın iki ucu arasına monte edilmek amacıyla tasarlanmıştır.

İp şalter sistemlerinde halatların uzunluğuna müdahale edilmemesi ve her iki taraftan da 50 metrelik mesafelerle monte edilmeleri gerekmektedir. İp şalter sistemlerinde anahtar ipi, olası bir yönden çekilerek harekete geçirilmekte ve bu işlem sonrasında anahtar kendiliğinden kilitlenerek resetleme kodu ile normale dönmektedir.

İp Şalterlerin Teknik Özellikleri

İp şalterlerin teknik özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • EN60947-1, EN60947-5-1, EN60204-1 standartlarına sahip 2x25m çelik halat bağlantısı bulunmaktadır.
  • Kablo girişinde 2x M25 dişli delik yer almaktadır.
  • Temaslar NC kontak tutam hareketi ve doğrudan açılma ile gerçekleşmektedir.
  • Koruma IP68/ EN52960 ile gerçekleştirilmektedir.
  • Kontak durumu: NC+NO standarttır. İsteğe göre 4NO+4NC ilave edilebilmektedir.
  • Muhafaza malzemesi tamamen alüminyum dökümdür.
  • Ağırlıkları ortalama 2.4 kilogramdır.
  • Çalışma sıcaklığı -40°C'den + 85°C'ye kadar çıkabilmektedir. Elektrostatik fırın boya kullanılmaktadır ve sistem darbelere dayanıklıdır.

İp Şalter Kontrol ve Bakımı Nasıl Yapılmalı?

İp şalter kontrol ve bakımı oldukça önemlidir. İp şalter sistemlerinin tesisatı tamamlandıktan sonra herhangi bir elektrik ve mekanik sorun olmadığına dair işlev kontrolü yapılması gerekmektedir.

İp şalter sistemlerinin büyük bir çoğunluğunda herhangi bir bakım işine ihtiyaç duyulmamaktadır. 

İp Şalter Elektriksel Montajı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

İp şalter elektriksel montajı yapılırken; kapaklarda bulunan dört adet vidanın açılması ve yerleştirme alanındaki microswitches’e iç kısımdan doğrudan switch üzerine kablo montajı yapılması gerekmektedir.

Ardından yerinde olan hattın talimatları doğrultusunda elektrik bağlantısı sağlanmalı ve kapak sıkıştırılarak 3 Nm’lik bir tork yardımıyla sıkılmalıdır.

Her Bütçeye Uygun İp Şalter Fiyatları

İp şalter fiyatları farklı bütçelere hitap edebilecek şekilde ayarlanmaktadır. Uzun yıllar boyunca kullanılabilen ve ağır sanayi şartlarına uyum sağlayabilen ip şalterler, projenin büyüklüğüne ve gereksinimlerine uygun olacak şekilde üretilmekte ve fiyatlandırma, ürün özelliklerine bağlı olarak yapılmaktadır.

Her bütçeye ve proje ölçeğine uygun modelleri incelemek ve ip şalter fiyatları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için kategori sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.